Wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać energię elektryczną i żyć ekologicznie? Jest nas na ziemi już tyle, że niszczymy ją w przerażającym tempie. Zużywamy zasoby tak szybko, że Ziemia nie nadąża ich odnawiać. Zabieramy zwierzętom i roślinom miejsce do życia. Może się przerazicie, ale co roku bezpowrotnie wymiera 10000 gatunków i proces ten przyspiesza. Nie łudźmy się — to nie jest tylko wina bliżej nieokreślonych ludzi gdzieś na innych kontynentach. To my — Ty i ja — również się do tego przyczyniamy naszą codziennością — konsumując żywność, jeżdżąc na wakacje, kupując dzieciom gadżety i zabawki oraz chodząc do kina. Każdy powinien podjąć działania, aby żyć ekologicznie, być mniejszym obciążeniem dla otaczającego środowiska, co ponadto pozwoli oszczędzać energię i obniżyć rachunki.

Podejmij działania!

Każdy powinien podjąć działania, aby być mniejszym obciążeniem dla otaczającego środowiska, np oszczędzając energię.

Podejmij działania!

Gdy nauczymy się oszczędzać energię, nie tylko pomagamy całemu życiu na naszej planecie, ale także uzyskamy niższe rachunki za elektryczność lub gaz.

Jak oszczędzać energię elektryczną i żyć ekologicznie?

Oszczędność energii elektrycznej

  • Może to oczywiste, ale jakże ważne — należy wyłączać niepotrzebne światła i nie zostawiać oświetlenia w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. W przedpokoju, w garażu, na ganku, czy w klatce schodowej warto zamontować czujniki ruchu z wyłącznikiem czasowym, aby oświetlenie automatycznie się wyłączało, gdy domowników nie ma w pobliżu. Gdy stosujemy wyłączniki ruchu / wyłączniki czasowe należy stosować oświetlenie LED, gdyż świetlówki zanim osiągną stan normalnej pracy muszą się rozgrzać i w tym czasie pobierają najwięcej energii. Ponadto ciągłe włączanie i wyłączanie świetlówki prowadzi do jej przyspieszonego zużycia i w końcu do uszkodzenia.
  • Warto tak ustawić meble, aby kanapa, fotel czy biurko, gdzie spędzamy dużo czasu znajdowały się blisko okna, co umożliwi korzystanie z naturalnego światła. Jest to dobre nie tylko ze względu na nasze rachunki, ale także dla naszych oczu.
  • Gdy planuje się budowę/kupno domu lub zakup mieszkania, pomieszczenia, w których spędzamy większość czasu powinny być od zachodu i południa, aby dłużej wpadało przez nie światło dzienne.
  • Najczęściej wykorzystywane pomieszczenia należy malować na jasne kolory, które odbijają znacznie więcej światła niż ciemne. Można wtedy stosować oświetlenie o niższej mocy, np. biała ściana obija ok. 85% padającego na nią światła.
  • Należy stosować jasne klosze i takie, które nie zasłaniają źródła światła
  • Stosować dedykowane oświetlenie miejsca pracy lub odpoczynku. Gdy czytamy książkę, odrabiamy lekcje gotujemy, itp. zamiast oświetlać całe pomieszczenie, najlepiej jest stosować dedykowane oświetlenie punktowe. Oświetlenie punktowe może być znacznie mniejszej mocy.
  • Przy zakupie oświetlenia zwracać uwagę na jego sprawność. Pomocne są tu etykiety obrazowo ilustrujące sprawność źródła światła. Trzeba zawsze szukać źródeł światła, które są oznaczone A, A++, A+++ itd. Oczywiście im więcej plusów tym wyższa sprawności i tym lepiej 🙂
  • Nie kupować jednorazowych baterii. Do latarek kupić baterie wielokrotnego ładowania (akumulatory), z których można korzystać przez wiele lat.
  • Nie kupować najtańszych źródeł światła, które zaraz się popsują i trzeba je będzie wyrzucić i wymienić na nowe.

Maluj pomieszczenia na jasne kolory

Wyczyść radiator z tyłu lodówki

Nie używaj żelazka! To ogromne marnotrawstwo energii.

Dobre praktyki ekologiczne

  • Nie kupuj butelkowanej wody ani napojów. W Europie mamy świetnej jakości zdatną do picia wodę w kranie. Transportowanie wody ciężarówkami na odległość wielu setek kilometrów to po prostu przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu. Zamiast tego kup metalowy bidon na wodę, który można użytkować całymi latami, myć w zmywarce i napełniać wodą, herbatą lub ulubionym napojem praktycznie bez końca. W podróży wcale nie musisz kupować plastikowych butelek z wodą, wystarczy metalowy bidon napełnić w dowolnej łazience. Jeśli nie masz pomysłu, jaki bidon kupić, doskonałe produkuje firma SIGG.
  • Zdecydowanie ogranicz jedzenie mięsa. Wegetarianizm to same zalety i temat rzeka, który zasługuje na oddzielny artykuł. Zdecydowana większość upraw (60%-70%) na Ziemi służy wykarmieniu zwierząt hodowlanych, które my zjadamy. Zwierzęta te cierpią straszne katusze w swoim krótkim życiu. Karczujemy coraz większe połacie naturalnych terenów, by wykarmić coraz bardziej zachłanne brzuchy ludzkości. Gdybyśmy przestali zjadać zwierzęta, uprawy można by zmniejszyć o co najmniej połowę.
  • Nie bierz w sklepach plastikowych toreb i reklamówek. Zgromadź klika toreb płóciennych i używaj ich na zakupach przez wiele lat. Można też kupić niebieską torbę IKEA, umieścić ją w wózku i do niej wkładać wszystkie zakupy. Torba jest niesamowicie mocna i może służyć nawet 5 lat.

Uszyj własną torbę na zakupy

Stosuj nowoczesne źródła światła LED

Wyłącz światło

Wyłączaj niepotrzebne światła

Oszczędne sprzęty domowe

  • W miarę możliwości nigdy nie zostawiać sprzętów domowych w trybie „uśpienia” (ang. stand-by). Zwykle mamy w domu kącik do oglądania TV i słuchania muzyki obejmujący wiele urządzeń, jak telewizor, odtwarzacz Blu-ray, wzmacniacz, radio, telewizor, konsola do gier, itd. Wszystkie urządzenia należy podłączyć do wspólnego rozdzielacza i odłączać je od zasilania jednym przyciśnięciem przycisku, tak aby zgasły wszystkie wyświetlacze, diody, lampki itd. Gdy podsumujemy całe noce, dni, tygodnie, miesiące i lata, gdy wszystkie te urządzenia pobierają energię, mogą uzbierać się spore sumy!
  • Gotować tylko tyle wody ile potrzeba w danym momencie na herbatę, nigdy więcej! Mało wody ugotuje się znacznie szybciej. Zostawianie dużej ilości wody do ostygnięcia to ogromne marnotrawstwo!
  • Telewizor włączać tylko, by obejrzeć coś konkretnego. Nigdy nie słuchać telewizora podczas sprzątania, gotowania i kiedy siedzimy przed komputerem, a już na pewno nigdy nie robić tego przy dzieciach, które nauczą się właśnie takiego postępowania.
  • Zmywarkę / pralkę należy zawsze ładować do pełna, aby w pełni wykorzystać potencjał urządzenia i oszczędzić energię i zasoby.
  • Nie używać bębnowej suszarki elektrycznej. Ubrania należy suszyć w sposób naturalny. Jeśli mieszkamy w domu, ubrania należy suszyć w kotłowni, gdzie jest zazwyczaj wyższa temperatura i powietrze jest mniej wilgotne.
  • Jeśli mieszkamy w domu należy obniżyć temperaturę grzania ciepłej wody użytkowej w zasobniku do około 42°C. Jeśli woda jest za gorąca do kąpieli, trzeba ją wtedy mieszać z zimną wodą, a przecież podgrzewanie wody po to, by ją potem schłodzić nie ma sensu. Ponadto należy pamiętać, że woda w zasobniku stygnie tym szybciej im jej temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia. Zatem jeśli zmniejszymy temperaturę w zasobniku, wodę można podgrzewać rzadziej.
  • Wodę w zasobniku ciepłej wody użytkowej podgrzewać tylko, gdy jest potrzebna. Nowoczesne kotły mają sterowniki czasowe i możliwość grzania wody tylko w pewnych godzinach. Jeśli domowników nie ma przez większość dnia można wodę grzać tylko wieczorem, np. w godzinach 19:00 – 22:00, kiedy większość osób się myje bierze kąpiel, itd. Oczywiście dla każdego godziny mogą być inne.
  • Pamiętać o tym, aby po naładowaniu baterii w urządzeniach przenośnych, odłączyć ładowarkę od zasilania. Jeśli tego nie zrobimy ładowarka pracuje w trybie jałowym i nadal pobiera energię elektryczną.
  • Nie ładować urządzeń przenośnych ładowarkami bezprzewodowymi. Ładowarki bezprzewodowe mają niską sprawność i marnują energię. Energię elektryczną trzeba najpierw przekształcić na pulsujące pole elektromagnetyczne do celów przesłania energii, a potem z powrotem przekształcić na prąd elektryczny w telefonie do ładowania baterii. Najlepszy jest tradycyjny kabelek USB. Ładowanie urządzenia kablem jest ponadto najszybsze.
  • Do odgrzewania potraw używać kuchenki mikrofalowej zamiast piekarnika lub garnków. W kuchence mikrofalowej energia jest zamieniana w ciepło bezpośrednio w produkcie żywnościowym.
  • Odkurzyć radiator z tyłu lodówki. Zakurzone rurki radiatora nie oddają ciepła odebranego z wnętrz lodówki, przez co spada sprawność całego układu, sprężarka pracuje dłużej i urządzenie pobiera więcej energii elektrycznej.
  • Nie wkładać ciepłych potraw do lodówki. Zależnie od objętości, odczekać od godziny, do trzech aż potrawa ostygnie do temperatury otoczenia.
  • Nie rozmrażać potraw podgrzewając je. Należy zaplanować rozmrażanie potraw wyciągniętych z zamrażarki. Wyjmij potrawę z zamrażarki i włóż ją lodówki. Potrawa, która rozmrozi się powoli w lodówce zaoszczędzi wiele energii, która byłaby zużyta na chłodzenie lodówki.
  • Zawsze gotować w garnkach ze szczelnie zamkniętymi pokrywkami. Nie zaglądać do garnków pod pokrywkę, aby nie wypuścić ciepła.
  • Gotować potrawy na minimalnej nastawie grzania. Po zagotowaniu potrawa ma taką samą temperaturę, niezależnie czy wrze gwałtownie, czy pojawiają się pojedyncze bąbelki.
  • Nie używać żelazka. Jest to jedno z najbardziej bezużytecznych urządzeń, jakie wymyślił człowiek. Po wypraniu wystarczy ubranie strzepnąć i odwiesić na suszarkę, aby wyschło naturalnie.

Nie kupuj butelkowanej wody!

Chodź na zakupy z własnymi torbami płóciennymi.

Należy pamiętać, ze powyższa lista nie jest wyczerpująca i zawsze można ją rozszerzyć. Zapraszam, do podzielenia się nowymi pomysłami w komentarzach. Żadna z podanych tu porad  nie spowoduje, ze rachunki za energię spadną o połowę. Ich siła ujawni się dopiero, gdy będziemy je stosować wszystkie razem, albo chociaż stosować większość z nich.